Smart kid mööblikomplekti sünnilugu

Smart Kid mööblikomplekti sünnilugu

Adensen ei ole kogu oma tegutsemise aja multifunktsionaalset mööblit tootnud. Alguse sai kõik tavalisest mööblist, mis on senini säilinud “Classic” tooteseeria all. Heiki Must, Adenseni asutaja ja Smart Kid mööblikomplekti idee autor räägib, kuidas Adensen jõudis multifunktsionaalse lastemööbli tootmiseni, mille sarnast siiani väga mujalt ei leia.

 

Heiki, ehk räägid iseendast pisut…Heiki-Must-Smart-Kidiga-min

Olen uhke kuue lapse isa ning nüüdseks juba mitmekordne vanaisa. Kuna lapsepõlves elasin ja kasvasin koolimajas, oli mul vaba pääs kooli puidutöökotta, isa oli tööõpetuse õpetaja ja sealt tulid ka esimesed teadmised ja oskused. Õppisin Tallinnas küll elektrikuks, kuid olen üle poole oma elust mööblit tootnud. Asi sai alguse, kui kolisin Tallinnast tagasi Lõuna-Eestisse, kus sain metsavahina tööle. Sealt ka teadmised metsast – oskan seda hinnata. Eesti aja alguses erastasin mööblitsehhi, mis tootis  võrevoodeid. Nii saigi alguse mööblitootmine, mis kestab siiani.
Heiki-Must-Smart-Kidiga-min

Miks just lastemööbel?

Lastemööbli juurde viis mind tõsiasi, et erastatud mööblitsehh juba tootis võrevoodeid ning selles ajast kuidagi paelus ka mind lastemööbli loomine. Minu peres oli tol hetkel ka sirgumas 3 last, kes kindlasti ka sellele huvile rohkem kaasa aitasid.

Kuidas sai Smart Kid alguse?

Elanud üle raske avarii, pärast mida ma jäin ratastooli, tekkis tahtmine teha midagi uut. Siiski tahtsin jätkata lastemööbli tootmisega, mis mulle selleks ajaks oli saanud juba väga südamelähedaseks. Olles juba pikemalt võrevoodeid tootnud, hakkasin märkama, et võrevoodite eluiga on äärmiselt lühike. Lapsed kasvavad nii kiiresti, et hälli ja mähkimisaluse vajadus saab ruttu läbi. Aeg lendab ning võsukene enam hälli ei mahu ning  varsti on vaja ka kirjutuslauda. Sellest tekkis ka esialgne mõte toota midagi, mis oleks pikema elueaga.

Olles selle probleemiga korduvalt silmitsi seisnud, tahtsin muuta lastemööbli eluiga pikemaks, et vähendada ületootmist ning teisalt hoopiski midagi uut ja huvitavat teha, et muuta ka lastevanemate elu mugavamaks. Ja nii mõtteid mõlgutades tuli mulle pähe idee, mille ka kohe joonisena paberile kandsin. Esmalt paberile kantud Smart Kidi versioonil ei olnud üldsegi nii palju funktsioone, kuid iga päevaga suutsin jällegi juurde mõelda, kuidas erinevaid elemente uue funktsiooni kokku panemiseks kasutada.

Kuidas erineb praegune Smart Kid esimesest versioonist?

Esimene visand mu peas oli küll konarlik, kuid vaatamata sellele tegin esimesed prototüübid saepuruplaadist valmis ja siis nägin, kui palju funktsioone sellele saab tegelikult lisada. Esialgsel prototüübil oli võrevoodi ja kummut, millele käis klapiga mähkimisalus peale. Ja siis tekkis mõte, kuidas saaks muuta võrevoodi ja kummut tulevikus kirjutuslauaks. Nii valmiski Smart Kidi esimene versioon 2009. aastal, mis oli MDF plaadist ja männipuust. Kahjuks ei olnud MDF kuigi vastupidav ning männipuit suur ja rakse. Seejärel sai üle mindud kasepuule  ja vineerile. See juba meenutas rohkem praegust Smart Kid mööblikomplekti. Praeguse hetkeni on olnud pikk tee ning Smart Kid mööblikomplekti on korduvalt täiendatud, muutes seda vastupidavamaks, funktsionaalsemaks ja turvalisemaks lapsele.

Pilt eelmisest Smart Kidi versioonist

Kuidas Smart Kid mööbliturul vastu võeti?

Kui esimest korda Smart Kid mööblikomplekti müüki panin, tabas mind ootamatult suur edu ning inimesed olid väga huvitatud minu loodud mööblikomplektist. Meid kutsuti väga mitmetele erinevatele messidele ning üritustele, kus end tootega väljas saime olla. 2010. aastal nomineeriti Smart Kid ka Bruno disainiauhinna konkursil. 

Tänu laialdasele kajastusele levis Smart Kid väga kiiresti ning inimeste tagasiside ja soovitused andsid mulle rohkem tahet edasi pürgida. Kuid ootamatult segastel asjaoludel äripartneritega olin sunnitud 2013. aastal tootmise tol hetkel lõpetama ning seetõttu kadus ka Smart Kid turult.

Kuid pärast seda ma ei lõpetanud Smart Kidiga töötamist ning tegelesin mitmeid aastaid toote edasi arendamisega sooviga uue ettevõttega n-ö algusest alustada. 2017. aasta alguses olles pikalt ettevalmistusi teinud ning tootearendusega hoopiski teisele tasandile jõudnud, tulime tagasi suurema plaaniga ning veelgi parema tootega, et lastemööbli tootmises ulatuslikke muutusi läbi viia.

Millised on tulevikuplaanid?

Plaanid on suured. Tegutseme tasapisi ka juba Eestist väljaspool, et toote väärtusi laialdasema hulga inimesteni viia. Olgu ka vaikselt öeldud, et peatselt oleme Smart Kidi puhul välja tulemas veelgi pikemaajalisema lahendusega, kui seda on Smart Kid praegu, kuid sellest ma praegu veel rohkem ei räägiks. 

Üldisemalt on meil töökojas ka nokitsemisel paar uut multifunktsionaalset toodet, millega plaanime lähiajal veel turule tulla. Ma tõesti usun, et multifunktsionaalne mööbel on tulevik, mis võimaldab meil ühelt poolt olla keskkonnasõbralikum ning teisalt on tegu mugava ning rahaliselt aruka lahendusega.